Dnes zajíždí HFK Třebíč k prvnímu mistrovskému utkání do Žirovnice. Pojďme si tedy připomenout změny pravidel, které nás v nadcházející fotbalové sezóně 2019/2020 čekají. Pozor, nejde o žádné české specifikum. Změna pravidel je celosvětová, schválil ji mezinárodní pravidlový výbor IFAB.

 1. Žádní útočící hráči ve zdi
  První ze změn se týká složení hráčů v obranné zdi při přímých kopech. Ve zdi nově nesmí stát hráč útočícího týmu. Aby se jednalo o obrannou zeď, musí v ní být minimálně tři hráči. V takovém případě musí být hráč útočícího týmu minimálně jeden metr od zdi. Celé to rozhodčí posuzuje až v době samotného kopu.
  Zástupci FAČR údajně zvažovali postup, že by metrový okruh od zdi vymezoval pro lepší orientaci hráčů hlavní rozhodčí za pomoci spreje. Nakonec se ale s touto variantou na začátku sezony 2019/2020 nepočítá – a vše prý ukáže až čas.
  Hlavním cílem této změny je, aby ubylo prodlev mezi přerušením hry a samotným zahráním trestného kopu.
 2. Gól dosažený rukou útočícího hráče neplatí
  Na této změně se shodla drtivá většina fotbalové veřejnosti. Pokud si totiž útočící hráč pomůže při skórování rukou (byť neúmyslně), gól platit nebude. To platí i v případě, že míč se od ruky neodrazí přímo do sítě, ale danému týmu pomůže získat gólovou příležitost.
 3. Odkop od branky i do vlastní šestnáctky
  Od 1. června nemusí hráči, kteří provádějí odkop od vlastní branky, přihrávat míč mimo vlastní pokutové území. Pokud to uznají za vhodné, mohou zvolit rozehrávku nakrátko a přihrát míč spoluhráči, který se nachází uvnitř pokutového území.
 4. Postavení brankáře při pokutových kopech
  Také další změna se týká gólmanů, tentokrát jejich postavení při pokutových kopech. Doteď platilo, že brankář musí být v momentě zahrávání penalty oběma nohama na brankové čáře nebo nad její úrovní. Změna nyní přichází s tím, že gólman musí být v momentě zahrávání pokutového kopu na čáře nejméně částí jedné nohy. Druhou může mít před ní i za ní. Gólman se může na brankové čáře hýbat, nemusí stát v klidu.
 5. Míč rozhodčího
  Do června letošního roku platilo, že rozhodčí je součástí hry. Pokud byl tedy sudí zasažen míčem, pokračovalo se ve hře dál. Díky tomu vznikaly občas kontroverzní situace, kdy došlo ke změně držení míče, případně mohl tento nešťastný zásah rozhodčího pomoci jednomu z týmů do gólové příležitosti. Tomu je však konec. K přerušení hry a následnému míči rozhodčího nyní dojde ve třech případech. Zaprvé pokud se od rozhodčího odrazí míč přímo za záda jednoho z brankářů a padne tím branka. Zadruhé pokud se po zásahu rozhodčího dostane jedno z mužstev do zjevné útočné akce a zatřetí pokud změní míč po zásahu rozhodčího majitele.
  Přerušení hry a následný míč rozhodčího nenastává v případě, že po zásahu rozhodčího nedojde ke změně držení míče z jednoho týmů na druhý či neznamená zjevnou brankovou šanci pro jeden z týmů. Dojde navíc i k úpravě samotné procedury zahrávání míče rozhodčího. Dosud odevzdával míč danému týmu soupeř, který tak často činil odkopem do zámezí v hloubi obranné poloviny, čímž se výhoda mnohdy měnila v nevýhodu. Odteď se bude míč rozhodčího vhazovat přímo celku, který měl míč původně v držení. Všichni ostatní účastníci hry musí být od daného hráče nejméně čtyři metry daleko. Tento hráč, který obdrží míč rozhodčího, poté může po dopadu na zem ihned pokračovat ve hře. V případě, že k této situaci dojde v pokutovém území, tak se vždy vhazuje míč rozhodčího brankáři, bez ohledu na to, který tým byl v jeho držení.
 6. Karty pro trenéry
  Z této změny pravidel rozhodně nebudou mít radost trenérští bouřliváci. Podle nového výkladu totiž bude moci hlavní sudí udělit karty obou barev také trenérům. Do této doby fungovalo jako postih pro trenéry během utkání vykázání na tribunu. Výrazně to usnadní práci rozhodčím. Když jste chtěl nyní někoho vykázat na tribunu, tak to nebylo moc průkazné, lidé nevěděli, co a jak si říkáte. Takhle ukážete kartu a pro všechny je to jasné znamení, že je něco špatně.
 7. Ze hřiště nejkratší možnou cestou
  I tato změna má za cíl boj proti neustálému zdržování hry a natahování času. Ve chvíli, kdy se trenér rozhodne vystřídat některého ze svých fotbalistů, bude muset střídaný hráč opustit hřiště v nejbližším možném místě. Nemělo by tak docházet k pomalým vycházkám k půlicí čáře, které trvají desítky vteřin.
 8. A poslední změna na závěr z tohoto týdne
  V tomto týdnu s okamžitou platností vydal pravidlový výbor IFAB nařízení, že se nesmí nadhazovat při kopu od branky ten míč brankařem na prsa spoluhráče zpět k brankařovi do rukou. Pokud se to stane, kop se opakuje bez napomínání.